BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Drska ulična umetnost u Moskvi: Gde se sve nalazi i kako izgleda

Drska ulična umetnost u Moskvi: Gde se sve nalazi i kako izgleda
31.03.2018. god.


 Ulična umetnost Moskve itekako je vidljiva u gradu koji se trudi da izbriše sve vrste fantastičnog samoizražavanja sa svojih zidova.

Moskva je poznata po vrlo niskoj toleranciji na grafite, i grad se oduvek trudio da ukloni sve vrste neželjene kreativnosti koja je „kvarila“ haotični urbani pejzaž, koji i sam izgleda kao da ga je dizajnirao neko sklon nepredvidljivim promenama raspoloženja. Pođite s nama u obilazak grada i otkrijte neke od zadivljujućih primera grafita koji su preživeli „čistke". 

1. Razni autori – grafiti na Fabrici dizajna Falcon

 

Kada govorimo o apstraktnom i eklektičnom, jedno od mesta na koje uvek možete da računate je Fabrika dizajna Flacon, poznata po umetnosti na prednjoj fasadi koja se neprimetno integriše u brutalnu industrijsku estetiku, ponekad upućujući na neki društveni komentar, dok se katkad radi samo o nečem slučajnom.

Prethodni uklonjen rad iziskivao je 150 limenki boje u spreju. Pretpostavljamo da je za ovaj ogromni mural koji prikazuje desetine pametnih telefona bila potrebna slična količina boje. 

2. Vostok – bez naziva

 

Ovaj rad umetnika po imenu Vostok bio je deo festivala Najbolji grad na Zemlji. Ima nešto zagonetno i tužno u tome što su neka od najboljih dela ulične umetnosti Moskve skrivena u dvorištima, slepim ulicama i iza kanti za smeće. Obično je dovoljno samo skrenuti u neku uličicu, u ovom slučaju, jednu od glavnih ulica, Tversku 8, u blizini metro stanica Tverska/Čehovska/Puškinska. 

3. Fintan Magee – Poruka

 

Ovaj prilično melanholičan i vrlo realističan rad australijskog umetnika po imenu Fintan Magee nastao je u okviru festivala ulične umetnosti Najbolji grad na Zemlji. Prikazuje mladu ženu koja šalje poruku u boci, a može se videti u blizini metro stanice Trubna, na zgradi u ulici Roždestvenka 23/5.

4. Vova Gupalov (Nootk): Mural

 

Vova Gupalov, dobitnik glavne nagrade Moskovskog festivala ulične umetnosti, izuzetno je talentovan. Čitav zid zgrade na adresi Astrahanski Pereulok 8 oslikao je za manje od pet dana, radeći u smenama od sedam sati. Za mural je iskoristio 200 limenki boje u spreju. Ovaj rad je satirični prikaz raznih stanovnika koje je Vova zamislio dok je tamo živio.

5. Nepoznati autor – Dalijeva „Devojka na prozoru“

 

Ne znamo pravi identitet ovog umetnika, ali jedna stvar je sigurna, on ili ona ima dar ne samo za umetnost, već i smisao za vedri humor. Za razliku od poznate slike Salvadora Dalija „Devojka na prozoru", ova mlada dama nosi patike, a kraj nje se nalazi muzička linija. Po svemu drugome je ovo tačna replika. Može se videti na električnom transformatoru na adresi Staropimenovski pereulok 14/4, u blizini metro stanice Majakovska.

6. Vinzavod i ArtPlay 

 

Ova mesta su prilično blizu jedno drugome, glavni su prostori za savremenu umetnost i privlače sve one koji su u potrazi za kreativnim nadahnućem, bilo da se radi o mnoštvu izložbi ili o noćnim izlascima. Sa svojim izložbenim prostorima, trgovinama i klubovima (a tu valja spomenuti klub Rodnja), ArtPlay i Vinzavod su popularni među mladim ljudima koji vole sve što je neobično i aktuelno. Ovde se zaista može videti mnogo toga, pa svakako posetite obe lokacije! 

7. Holandski/ruski umetnici – stanovi iz Hruščovljevog doba u Babuškinskoj

 

2007. godine je savez ruskih i holandskih umetnika pozvan da ukrasi 13 zgrada u ulici Izumrudna, u blizini metro stanice Babuškinska. S obzirom na to da svi znamo da je život u „hruščovkama“jasan put u depresiju, ovako fantastična ulična umetnost je dobrodošao dodatak sumornom pejzažu Babuškinske.

Ovaj deo grada sada izgleda kao prava galerija savremene umetnosti. U najmanju ruku ćete gostima lako objasniti gde se nalazite kada ih pozovete na piće.

8. Andrej Adno – usamljeni neboder u Bibirevskoj 19

 

Ova kreacija Andreja Adna, umetnika rodom iz Kalinjingrada, ima jednostavan naziv „Domiki“ (kućice), a radi se upravo o tome: gomila različitih kuća, od „izbuške" (kolibe u šumi) do stanova u potkrovlju. Rad se nalazi u udaljenoj četvrti Bibireva (metro stanica Bibirevo) i simboliše dolazak u veliki grad iz provincije, a zatim i put ka uspehu samo kako biste na kraju opet sanjali o maloj kolibi u šumi.

Andrej je profesionalni dizajner i vlasnik grupe Art Family. On je i strastveni crtač grafita, a njegova dela mogu da se vide u Njujorku i San Francisku, kao i u Rusiji.

Daniel Čaljan,
Russia beyond



  • Izvor
  • foto: Anton Belicki / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Aleksandra Arsić je advokatica. I doktorand prava. Takođe, predaje i pravo na nekoliko predmeta. Uz sve ovo, Aleksandra se godinama bavi i muzikom.   Nakon prošlogodišnjeg spota za pesmu 'Dodole',


Milan Bojić: Kao što se vidi iz mog prethodnog teksta, prvi dan na Regi


Juče se navršilo četiri godine od kada nas je napustio jedan od najvećih savremenih ruskih pisaca Eduard Venijaminovič Savenko, poznat kao Limonov.

Specijalni predstavnik Predsednika Rusije za međunarodnu kulturnu saradnju Mihail Švidkoj izjavio je da će 20. jubilarni Forum slovenskih kultura ove godine biti održan u Srbiji.


U organizaciji 'Kulturno-obrazovnog centra' u Vranju, u maloj sali Pozorišta 'Bora Stanković' biće održano književno veče, na kome će se čitati odlomci iz rukopisa 'Razgovori sa majkom' književnice Branke...


Ostale novosti iz rubrike »